ایده‌های بزرگ کجا قرار دارند

ایده‌های بزرگ کجا قرار دارند؟

چرا بعضی‌ها ایده های خوب دارند و ولی بعضی‌ دیگر نه؟ پاسخ در کلمه «کوری شلپ» نهفته‌است.

 

ایده‌های بزرگ

 

 

ایده‌های خوب، ایده‌هایی هستند که مفیدند. ایده های مفید سه نوع هستند: آسان و واضح، سخت و واضح، و سخت و غیر واضح. در دنیای استارتاپ، افراد هیچ فرقی با‌هم ندارند. بیشترمان به دنبال ایده‌هایی می‌رویم که آسان و قابل‌ رویت‌‌اند. آموزش زبان، برنامه‌ بدنسازی، رژیم لاغری. چرا؟ تنبلی دلیلش نیست، روش‌فکرمان اینگونه‌است؛ همرهنگ جماعت باش. استدلال مانند بقیه شدن موجب صرفه جویی در زمان می شود. اما در جایی که میزان نوآوری مهم است در استارتاپ‌ها، تفکر به مانند دیگران کافی نیست. شما باید از اصول اولیه‌ی تفکر پیروی کنید. درست مثل قوانین فیزیک. «علم بر خلاف بصیرت‌ و تفکر عموم قرار دارد». تفکرعموم، تنها به شما کمک می کند که علمی را که قبلا توسط شخص دیگری کشف شده، درک کنید؛ اگر شیوه‌ی تفکرتان را تغییر دهید و بگونه‌ای متفاوت فکر کنید، قانون نسبیت بعدی را شما کشف خواهید گرفت.

قابل رؤیت ولی سخت

ایده هایی هستند که همه می دانند مفید هستند، اما با این وجود غیر قابل دسترس‌اند. در نتیجه اکثر افراد نسبت‌به آنها نابینا هستند. در حقیقت دانش فوق‌العاده بالایی را می‌طلبد. به قول معروف یا خودتان باید مخ باشید یا بهترین مخ‌ها را داشته باشید تا عملی‌شان کنید. چند مثال میزنیم: واکسن سرطان، اتومبیل های خورشیدی، راکت های  هسته ای. در نگاه اول، چیزی بیش از چند ایده‌ی استارتاپی نیستند. ولی عمری طول می کشد تا عملی‌شان کرد. اما حتی یک موفقیت محدود در هر یک از این زمینه ها ارزش زمان صرف شده را دارد.

غیر واضح و سخت

این ایده ها از مشکلاتی نشأت می گیرند که قابل دیدن‌ هستند، ولی راه حل‌شان مشخص نیست. در سال ۲۰۰۲ یک مشکل مشخصی وجود داشت. ارسال پول به افراد دیگر دشوار بود. راه حل: ارسال پول از طریق ایمیل، اما هنوز مشخص نبود، چون سیستم ایمیل اوایل محبوبیتش بود. در نتیجه ، پی پال یک ایده غیر واضح بود که برای اجرا سخت بود. همانطور که می دانید، دو شرکت برای برای عملی‌ کردن آن ادغام شدند(x.com که توسط ایلان ماسک تأسیس شد و شرکت Confinity). منظور از ایده‌های سخت و غیرقابل رؤیت چیست؟ ایده‌هایی که به دنبال ترکیب نامطلوب تکنولوژی هستند: مثلا ربات محافظ کودک، نرم افزاری که یک سخت‌افزار ضریف به آن وصل است و همه‌جوره از کودک مراقبت می کند؛ یک موتور جستجوی بصری – نرم افزار تجسم داده‌ای که با الگوریتمی خاص داده‌های وب را نمایش می دهد.

پس، چرا مردم نسبت به آنچه که غیر واضح است نابینا هستند. این ایده ها کمی خسته کننده به نظر می رسند؛ و به همین دلیل دیگر مردم آنها را انجام نخواهند داد. «به چنین طرز فکری کوری شلپ می گویند».

غیر واضح و آسان

البته این مورد را خودم اضافه کردم، چون خیلی از ایده‌ها هستند که عمل‌کردنشان بسیار آسان است، ولی کسی آن‌ها را نمی‌بیند. مثلا هر‌شرکت یا توسعه‌دهنده‌ای می‌توانست واتساپ، اینستاگرام، پوکمون و خیلی از ایده‌های دیگر را بسازند، قطعا توسعه آنها آنقدر هم سخت نیست اما فقط تعداد محدودی آنها را دیدند.

به قول کارآفرینی دنیا را کسانی تغییر می‌دهند که متفاوت می‌اندیشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *